Fedezd fel velünk együtt a hagyományos erdélyi ételek receptjeit
Levente hagyományos erdélyi receptekkel vár a konyhában! Olyan házias ízeket állíthatsz elő, amelyek megőrzik az erdélyi, magyar, szász és székely konyha jellegzetes alapanyagainak és fűszereinek összetéveszthetetlen ízét.
"Szenvedélyem a hagyományos erdélyi ízek megőrzése. Erdélyben vegyes nemzetiségűek élnek (vannak románok, magyarok, szászok, zsidók, örmények, romák), és mindegyik csoport rányomta a bélyegét az erdélyi gasztronómiára. Úgy gondolom, ez egy olyan fúzió, amelyre büszkének kell lennünk és népszerűsítenünk kell." - árulja el Bone Levente.
Miért erdélyi ételek? Mert csak a helyi alapanyagok felhasználásával érhetjük el a térség jellegzetes ízét. Bár a világ minden tájáról érkeznek hozzávalók, csak a helyben termesztett alapanyagok rendelkeznek azzal az autentikus ízzel, amely rányomja bélyegét a végtermékre.
"Hiszem, hogy soha nem tudunk olyan jó hagyományos francia vagy olasz ételt főzni, mint egy franciaországi vagy egy olaszországi nagymama, ha nem élünk ott. Ők a területükre jellemző zöldségeket használják fel, ahogyan nálunk Romániában is az évszakoknak megfelelő zöldségeket. A gasztronómia olyan, mint a néptánc vagy a népzene, mi a szüleinktől tanultuk, a szüleink a nagymamáinktól, és így kell továbbadnunk a következő generációnak" - mondja Levente.
Miért jobbak a helyi alapanyagok?
Az ételeinkhez felhasznált gyümölcsök, zöldségek, húsok és tejtermékek jelentős hatással vannak ételeink minőségére. Ha szezonális termékekből főzünk, akkor azok ízét teljes mértékben kiélvezhetjük. Szezonon kívül az ízek általában enyhébbek, kevésbé hangsúlyosak, ami az ételben is tükröződik. Levente ezért azt javasolja, hogy minden évszak alapanyagaiból hozzuk ki a legtöbbet.
"A termékek, amelyekből főzök, frissek és szezonálisak. Az én filozófiám a szezonalitás: ha azt főzöd, amit a szezon hoz, akkor még olcsóbbá és ízletesebbé teszed az ételt. Az étteremben például van egy kertünk, ahol folyamatosan termesztünk zöldhagymát, salátát, spenótot és más zöldféléket" - magyarázza Bóné.
Az alapanyagok gondos kiválasztása mellett fontos tudni, hogyan kell velük dolgozni, hogy kihozzuk a legjobb tulajdonságaikat. Az adagolás, a frissesség mértéke és a környezet, amelyben termesztették őket, ugyanolyan fontos, mint a szezonalitás.
"Nagyon fontos, hogy friss alapanyagokból főzzünk, amelyek valóban sokat számítanak, de tudnunk kell azt is, hogy hogyan dolgozzunk velük. Az éttermekben például egy darab légmentesen tárolt hússal kell dolgoznunk, míg itt a farmon mi vágjuk és porciózzuk a húst, így teljes kontrollunk van az étel felett" - magyarázza Levente.